Time for workout!

Mała przerwa w serii Eurotrip. W kolejce czekają jeszcze 3 posty, ale zdecydowałam się teraz opublikować coś z działu fitness.;) Niedawno natknęłam się w Internecie na artykuł poświęcony nowej formie treningu aerobowego - hula hop dance. Uwielbiam tańczyć, niedawno kupione hula hop czeka w kącie na wypróbowanie, więc postanowiłam je w końcu wykorzystać do moich codziennych treningów. Ćwiczenia z kołem wcale nie musza być nudne, wystarczy wykorzystać trochę wyobraźni, aby stworzyć swój własny kilkudziesięciominutowy trening. Hula hop okazuje się skuteczne w walce z nieszczęsnymi centymetrami, ładnie wyszczupla talię i pomaga spalić tłuszczyk nie tylko w obrębie brzucha. Ćwiczyć możemy na różne partie mięśni, pracują także uda, pośladki i ręce. Pod spodem zaprezentuję zestaw ćwiczeń, który ułożyłam jakiś czas temu. Trening nie jest trudny, choć początkujący po dłuższym czasie mogą odczuwać zmęczenie, ale o to przecież chodzi.;) Im więcej wysiłku, tym bardziej widoczny efekt, zatem zabieramy się do pracy!:)

1) Czas na krótką rozgrzewkę. Na początek zrobimy ją bez koła. Włącz swoją ulubioną muzykę i stań w pozycji wyprostowanej. Wykonamy kroki dostawne. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z fitnessem, już tłumaczę. Odstawiamy prawą nogę w bok i po chwili dołączamy do niej lewą. To samo wykonujemy w drugą stronę. Kolejnym ćwiczeniem  jest tzw. double step touch -  ćwiczenie wykonujemy analogicznie do pierwszego. Odstawiamy prawą nogę w bok, a następnie dołączamy do niej nogę lewą, po czym od razu wykonujemy kolejny krok w prawo. Teraz czas na step out - robimy rozkrok na szerokość bioder. Uginając kolana zniżamy się do podłogi wykonując półprzysiad, a następnie prostujemy się i ciężar ciała przenosimy na prawą nogę, wykonując akcent lewą. Ćwiczenie wykonujemy też na drugą stronę. (dla osób potrzebujących wizualizacji proponuję filmiki na youtube, jest ich pełno ;) ). Opisałam tylko kilka podstawowych ćwiczeń. Dobra rozgrzewka powinna trwać ok. 8 minut. W jej ramach można także zatańczyć zumbę. Tu również polecam youtube, na którym aż roi się od przykładowych układów zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

2) Standard na początek. Stań w rozkroku i umieść koło na poziomie swojej talii. Zacznij zataczać koła w prawą stronę (lub lewą), jak Ci wygodniej. To proste ćwiczenie wspaniale kształtuje sylwetkę, przede wszystkim wyszczuplasz talię, ale pracują także uda i pośladki. Po kilku minutach poczujesz palenie w mięśniach czworogłowych.

3) Stań prosto i umieść hula hop na wyciągniętej w bok prawej ręce. Kończyna górna musi znajdować się na wysokości barku. Zacznij zataczać koła, kręcąc ręką w przód. Następnie dołącz nogi. Wykonaj podstawowy krok  a'la salsa. Prawą nogę wysuń w przód i zrób akcent lewą nogą, która w tym czasie pozostaje z tyłu, następnie wróć prawą nogą do lewej stopy. Teraz lewą stopę przenieś do tyłu, zrób akcent prawą stopą, która w tym czasie umieszczona jest z przodu, a potem dołącz lewą stopę do prawej. Po chwili zaczniesz się kołysać w rytm salsy, kręcąc jednocześnie hula hop na ręce. To ćwiczenie świetnie poprawia także koncentrację i koordynację ruchową. Jest funkcjonalne. Po skończonym utworze muzycznym zmień stronę, hula hop przenieś na lewą rękę. Pracują przede wszystkim: mięśnie rąk, brzuch, uda oraz łydki.

4) Umieść koło za swoimi plecami, obejmując je z tyłu rękoma. Wykonaj step out w prawo równocześnie przenosząc płynnym ruchem hula hop w prawą stronę.  Pamiętaj aby podczas wykonywania step out'u mocno uginać kolana i przenosić ciężar ciała na prawą nogę. Następnie powtórz ruch w lewą stronę, przenosząc koło również w lewo (za swoimi plecami). Mocno pracują tutaj mięśnie trójgłowe ramion, czyli tricepsy.

5) To ćwiczenie wykonamy analogicznie do czwartego. Hula hop umieszczamy jednak z przodu, przed twarzą. Wykonując step out na prawą stronę przenosimy koło w prawą stronę. Powtarzamy ruch na stronę lewą. Tutaj pracuje biceps.

6) Dla zaawansowanych. Opieramy się wyprostowanymi rękoma o sofkę, łóżko. Opuszczamy biodra nisko, tak, aby ugięte kolana tworzyły z podłożem kąt 90 stopni. Mocno pracują tutaj tricepsy. Wysuwamy prawą nogę w przód i zakładamy na nią hula hop. Kręcimy. Następnie przekładamy koło na lewą nogę i robimy to samo.

7) Umieszczamy hula hop za plecami, chwytając je lewą ręką. Wykonujemy double step touch w prawo i w tym samym momencie powoli przenosimy hula hop z lewej dłoni do prawej (za plecami). To samo wykonujemy w przeciwnym kierunku.

Każde z zaprezentowanych ćwiczeń starajcie się wykonać przez okres trwania jednego utworu muzycznego. Nie jest wcale tak prosto jak mogłoby się wydawać na początku.;d Ja pokochałam taniec z kołem. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu również Wam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków

Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki