Jak zaplanować tanią podróż? - krótki przewodnik dla turystów

Zaplanowanie swojej wymarzonej podróży wymaga odrobinę czasu i cierpliwości, jednak satysfakcja po dopięciu wszystkich szczegółów na ostatni guzik to najwspanialsza rzecz dla żądnego wrażeń podróżnika. Jak zabrać się za przygotowanie samodzielnego wojażu, od czego zacząć i gdzie szukać wszelkich niezbędnych informacji o lotach, noclegach etc.? Poniżej podpowiem na co zwrócić szczególną uwagę przy organizacji taniego wyjazdu.

Tanie wczasy - jak zaplanować udany urlop po niskich kosztach?

Przede wszystkim zastanów się jaki jest cel Twojej wyprawy, pomoże Ci to określić, który kierunek turystyczny najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom. Jesteś typem podróżnika, tropiciela przygód, pragnącego zgłębić kulturę i historię danego miejsca czy preferujesz spokojny wypoczynek na plaży i kąpiele w ciepłej lazurowej wodzie? Gdy już odpowiesz sobie na to pytanie, łatwiej będzie Ci wybrać turystyczną destynację. Sprawa wygląda nieco prościej, jeżeli od dawna marzysz o wycieczce w konkretne miejsce. Wtedy można przejść do etapu drugiego, czyli wstępnego zaplanowania budżetu.

Przygotowując się do wyjazdu, warto z góry oszacować ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na bilety lotnicze, zakwaterowanie, ewentualny wynajem samochodu na miejscu oraz wycieczki, wstępy do wybranych obiektów i wyżywienie. Swoją organizację wczasów zaczynam zawsze od wyszukania tanich biletów lotniczych. Jak trafić na naprawdę interesujące oferty? Przede wszystkim liczy się regularność w ich sprawdzaniu. Według statystyk najtańsze bilety można nabyć na ok. 8-10 tygodni przed planowaną podróżą. Opłaca się także "koczowanie" na oferty typu first i last minute (przy czym muszę zaznaczyć, iż mi znacznie łatwiej znaleźć tanie oferty w okresie first minute). Bardzo dobrym sposobem na bieżące śledzenie tego, na jakim poziomie kształtują się kwoty biletów jest ustawienie alertów cenowych na stronie popularnych wyszukiwarek lotów jak np. scyscanner. Dzięki temu codziennie na skrzynkę mailową dostaniesz aktualne informacje o tym, czy cena podniebnej podróży, do wybranego przez Ciebie miasta, spadła czy podskoczyła do góry, co umożliwi wychwycenie odpowiedniego momentu na zakup biletu. Pamiętaj także o lotach czarterowych, które możesz nabyć po stosunkowo niskiej cenie w biurach podróży. Tanie bilety wyprzedawane są przez biura wtedy, gdy nie uda się uzbierać kompletu turystów na wszystkie zarezerwowane w samolocie miejsca. 

A co z zakwaterowaniem? Warto poszukać hosteli o standardzie turystycznym na portalach typu booking.com czy expedia.com, jednak bardzo popularnym sposobem na znalezienie tanich lub nawet darmowych noclegów jest coachsurfing :). Opinie o tym portalu są podzielone, jednak jeśli nie spróbujesz, nigdy nie dowiesz się czy taki typ zakwaterowania Ci odpowiada. 

Gdy uda Ci się znaleźć tanie bilety lotnicze oraz nocleg, należy pomyśleć nad transferem z lotniska. Zastanów się czy lepiej będzie wziąć taksówkę czy sprawdzić dostępność, dowożących do centrum miasta, autobusów. Wiele lotnisk posiada specjalne airbusy kursujące w stronę centrum. 

Plan wycieczki - czyli jak zorganizować wypoczynek?

Przed wyjazdem warto także pomyśleć nad ramowym programem wycieczki ;). Jeśli jesteś osobą, która kocha zwiedzać i poznawać inne kultury rozpisz na kartce jak planowo będzie wyglądać każdy Twój dzień urlopu. Możesz zrobić tylko szkic, w którym określisz co chciałabyś/chciałbyś zwiedzić danego dnia. W trakcie pobytu wszystko i tak może ulec zmianie. Gdy pragniesz wybierać się na dłuższe wojaże po okolicy zastanów się czy lepiej będzie Ci podróżować autobusem, wykupić wycieczkę z lokalnego biura podróży czy wynająć samochód (moim zdaniem najlepsza opcja, ale wszystko zależy od Twoich preferencji i czasu jakim dysponujesz).

Planowanie swojej własnej podróży sprawia nieopisanie wiele radości i satysfakcji. Wyjazd na własną rękę daje pewność, że nie jest się uzależnionym od biura podróży i innych ludzi, a ponadto można uniknąć potencjalnych kłopotów związanych np. z bankructwem organizatora. Jeśli dobrze zorganizujesz swoją wyprawę jej koszty mogą okazać się o wiele niższe niż w przypadku wykupienia gotowej wycieczki.

Miłego podróżowania!

Sonia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków

Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki