Wytrwać do końca...

Rozpoczynając proces odchudzania wyznaczamy sobie cele, które każdy z nas chciały osiągnąć po jego zakończeniu. Wprowadzamy ograniczenia, żelazne zasady, mające nas doprowadzić do wymarzonego efektu. Trenujemy. Sukces leży u podstaw zdrowego, dobrze przemyślanego i zbilansowanego planu diety. Często jednak osoby marzące o szczupłej talii i pięknym ciele zapominają, że im bardziej drastyczna dieta na początku procesu odchudzania, tym mniejsze szanse na to, by wytrwać do jego zakończenia i utrzymać zadowalające nas efekty...Poniżej kilka porad na to, co zrobić, by wytrwać w swoich postanowieniach i na długo cieszyć się rezultatami odchudzania.

1) Zapotrzebowanie energetyczne osoby dorosłej (kobiety) to ok. 2000 kcal dziennie. Podczas procesu odchudzania zalecane jest jednak spożycie od ok. 1000 - 1700 kcal, przy czym należy pamiętać, iż osoby ograniczające się tylko do 1000 kcal mogą mieć poważnie spowolniony metabolizm, w efekcie czego pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczu może zachodzić wolniej. Taka dieta nie sprzyja utrzymaniu zdrowia, wręcz przeciwnie, może doprowadzić do dewastacji organizmu, a po zakończeniu diety przyczynić się do powrotu utraconych kilogramów, często nawet z nawiązką. Dobrze więc zastanowić się nad swoim jadłospisem i za optymalny wskaźnik przyjąć dawkę 1500 kcal. W ten sposób nie odczujesz głodu, a tempo przemiany materii utrzyma się na normalnym poziomie.

2) Warto spożywać posiłki ok. 5 razy dziennie w równych odstępach czasu, mniej więcej co 3 godziny. Metabolizm będzie wtedy pracował na najwyższych obrotach, dzięki czemu spalanie nastąpi szybciej.

3) Można czasami pozwolić sobie na MAŁE odstępstwa od diety. Jest to nawet zalecane, gdyż w ten sposób wielu osobom łatwiej wytrwać do końca procesu odchudzania. Należy jednak wybierać takie produkty lub przygotowywać takie dania, które pomimo słodkiego smaku nie będą zawierały zbyt wielu kalorii. Pod spodem kilka pomysłów na lekkie, słodkie przekąski o niskiej kaloryczności.


  • galaretka owocowa (cała saszetka zawiera TYLKO 70 kcal), co oznacza, że z powodzeniem można sobie na nią pozwolić w trakcie diety. Warto dodać do niej garść świeżych owoców - truskawek, jagód, malin. Zdrowe, lekkie, słodkie i niskokaloryczne. Na dodatek warto zaznaczyć, iż galaretka ma działanie ujędrniające.
  • koktajl owocowy - podobnie jak w przypadku galaretki, jest niskokaloryczny, a spożywany cukier w całości pochodzi z owoców. Jogurt naturalny mieszamy z garścią dowolnych owoców - truskawki, maliny, nektarynka, banan (wersja bardziej kaloryczna, gdyż banan jest jednym z najbardziej tuczących owoców - zaletą jest fakt, iż zapewnia uczucie sytości na długi czas).
  • mini krążki ryżowe z posypką smakową - produkt idealny na dietę. Lekkie i może zastąpić wieczorną przekąskę. 
  • lekka przekąska firmy "Wasa" - mini kanapeczki złożone z dwóch cienkich "kromek" pieczywa chrupkiego, wypełnione serkiem ziołowym. Zawierają ok 79 kcal.
  • jednodniowy sok ze świeżo wyciskanych owoców - np. pomarańczowy, ananasowy (warto dodać, iż ananas jest jednym z owoców zalecanych podczas diety odchudzającej)

Dzięki zastosowaniu tych kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania odchudzanie może stać się o wiele prostsze i przyjemniejsze, niż dotychczas. Warto jednak pamiętać, by zdrowe jedzenie już na stałe zagościło w naszym codziennym menu, nie tylko podczas walki ze zbędnymi kilogramami. To klucz do sukcesu, dzięki któremu zapobiegniemy niechcianemu efektowi jo-jo oraz utrzymamy szczupłą sylwetkę i zdrowy organizm.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków

Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki