Turcja - południe kraju oczami Polki

Słońce, delikatny podmuch wiatru we włosach i malownicze wybrzeże, rozciągające się nad Morzem Śródziemnym...Pod względem krajoznawczym Turcja urzekła mnie od pierwszej chwili. Lazurowa woda, ciągnące się kilometrami plaże o miękkim pudrowym piasku oraz pełne antycznych zabytków miasta, w których do dziś czuć ducha starożytnej historii fascynują i przenoszą w świat z zupełnie innego wymiaru...z dala od szarej rzeczywistości. Gdyby nie zagubiony na lotnisku bagaż (tak tak, jestem jedną z tych osób, które przyciągają do siebie liczne przygody w trakcie podróży ;) ) i zupełny brak możliwości porozumienia się z hotelową obsługą w języku angielskim, wyjazd zaliczyłabym do idealnych :).


Side i Antalya - śladami wiecznie żywej historii...Mimo, iż miejsce naszego zakwaterowania znajdowało się w niewielkiej miejscowości Manavgat, do antycznego Side wcale nie było aż tak daleko. Podróż autobusem trwała ok. 20 minut, a koszt takiej wycieczki to zaledwie 1 euro w jedną stronę. Po wysiadce na ostatnim przystanku naszym oczom ukazało się zabytkowe miasto z ruinami starożytnych romańskich budowli. Pozostałości murów miasta, budynek nimfeum (do którego w przeszłości doprowadzano wodę systemem akweduktów), okazały teatr rzymski oraz świątynia Apollina, Ateny i Mena to tylko część atrakcji czekających tutaj na turystów. Obejście całego kompleksu zajmuje ok. godziny, jednak w antycznym teatrze warto zatrzymać się odrobinę dłużej. Bliska styczność z wciąż żywą i tętniącą w jego murach historią pozwala oczyma wyobraźni przenieść się wiele wieków wstecz.


Niedaleko Side położone jest również inne malownicze miasto, Antalya, do którego postanowiliśmy się wybrać, korzystając z opcji wykupienia wycieczki zorganizowanej. Niezwykła architektura osmańska, niezapomniany rejs wokół klifów, Brama Hadriana oraz zapierające dech w piersiach wodospady Duden wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wąskie i ukwiecone uliczki Antalyi przywodziły mi na myśl klimatyczne miasteczka południowej Hiszpanii.


Brama Hadriana


Wąskie uliczki Antalyi


Wspaniała osmańska architektura


Wieża zegarowa


Złamany minaret meczetu Korkut


Wodospady Duden


Rejs wokół malowniczych klifów


Bawełniane Pamukkale - naturalny skarb Turcji

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Turcji były niezwykłe wapienne tarasy Pamukkale, które z oddali wyglądają jak kłęby mięciutkiej bawełny rozrzucone na strome skały. Od dawna marzyłam aby odwiedzić to właśnie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, miejsce. 
Turcja skrywa w sobie wiele tajemniczych i pełnych piękna miejsc, urzeka, czaruje i skłania by przyjechać tutaj jeszcze raz. Po więcej ;). 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków

Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki