Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki

Ubrania, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, dokumenty, pieniądze...Długi wyjazd za granicę często wiąże się z koniecznością przygotowania dokładnego planu, według którego należy się spakować...Jak przygotować wszystkie najważniejsze rzeczy, o niczym nie zapomnieć i przy okazji nie zwariować? Wbrew pozorom jest to możliwe ;). 

Przede wszystkim przed spakowaniem walizki powinieneś sprawdzić jaki klimat oraz warunki pogodowe występują w kraju, do którego planujesz odbyć podróż. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dokonać niezbędnej selekcji ubrań i na wyjazd zabrać to, co najważniejsze. Pamiętaj o tym, że linie lotnicze zawsze określają maksymalną wagę bagażu rejestrowanego. Twoja walizka nie może być zatem za ciężka. Jak poradzić sobie z problemem zmieszczenia wszystkich rzeczy do torby podróżnej? Najlepszym rozwiązaniem będą tzw. worki próżniowe, czyli duże specjalne plastikowe torby, do których możesz zapakować swoje ubrania i inne niezbędne rzeczy, a następnie zamknąć suwakiem i przez specjalne siteczko, umieszczone na worku, odessać powietrze za pomocą odkurzacza. To naprawdę duże udogodnienie, które pomogło mi spakować się na ponad trzymiesięczny wylot do Stanów Zjednoczonych. Od tej pory worki próżniowe będę polecać każdemu! 

Przed wylotem powinieneś również sprawdzić jakie dokumenty obowiązują w państwie, do którego pragniesz się udać. Planując wylot do krajów Unii Europejskiej oraz należących do Strefy Schengen możesz zabrać dowód osobisty, zaś państwa, które nie przystąpiły do wspólnoty egzekwują od turystów okazania paszportu. Wyjątkiem są państwa, które posiadają otwarte granice z UE jak np. Andora, Monako i San Marino. Z dowodem możesz także polecieć na niektóre terytoria zamorskie jak np. Polinezja Francuska. Jeśli za granicą pragniesz wypożyczyć auto koniecznie zabierz ze sobą prawo jazdy. Nawet jeśli podróżujesz z osobą towarzyszącą lub większą grupą ludzi i samochód nie będzie wypożyczany na Twoje nazwisko warto mieć ze sobą dokument zezwalający na poruszanie się autem po drogach. Nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie konieczność, abyś to właśnie Ty zajął miejsce za kierownicą. Zainteresuj się również tematem wiz. Do wielu państw otrzymasz wizy w postaci pieczątki w paszporcie stemplowanej na przejściu granicznym na lotnisku. Do innych, jak np. Stany Zjednoczone, niezbędna będzie wiza wydawana na wniosek przez ambasadę lub konsulat danego państwa w Polsce. Do jakich państw niezbędna jet wiza dowiesz się dokładniej odwiedzając stronę rządową Ministerstwa Spraw Zagranicznych: http://www.msz.gov.pl. 

Pamiętaj, że wszystkie kosmetyki oraz leki warto umieścić w bagażu rejestrowanym. W związku z zaostrzeniami kontroli bezpieczeństwa większość lotnisk zezwala na przenoszenie w bagażu podręcznym płynów (kremów, past, fluidów) których pojemność nie przekracza 100 ml. Płyny te należy spakować do specjalnego worka wielokrotnego użytku (koniecznie przezroczystego) zapinanego na suwak. W przypadku leków przepisywanych przez lekarza specjalistę przed wylotem postaraj się o zaświadczenie w języku angielskim o możliwości  przetransportowania takiego specyfiku przez granicę.

Mam nadzieję, że każdemu z Was uda się w szybki i sprawny sposób spakować na dłuższy wyjazd, nie zapominając o niczym i nie tracąc w tym wszystkim głowy. Szerokich podróży!

SKomentarze

 1. Na pewno się przydadzą :)
  Pozdrawiam,
  fit-healthylife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie wyjazd na dłuższy okres na nasze wytęsknione wakacje z pewnością nie pomaga przy pakowaniu gdyż wtedy powstaje wiele rozterek. Ja jednak wiem jedno, że jak wyjeżdżam gdzieś na wakacje za granice to biorę również ubezpieczenie https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-za-granice/ bez którego raczej nigdzie się nie ruszam.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Czas na wielkie zmiany ;)!

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków