Trening funkcjonalny

Kiedyś nadmieniłam już tutaj parę słów o tym typie treningu, jednak teraz postanowiłam poświęcić mu cały post.:) Myślę, że to wiedza praktyczna, która może przydać się każdemu z Was, aby ćwiczyć efektywnie, z rozsądkiem i osiągać zamierzone cele. Czym jest trening funkcjonalny? Opiera się na nim wiele rodzajów zajęć, prowadzonych obecnie w fitness klubach. Podczas treningu funkcjonalnego imitujemy ruchy, które wykonuje się w życiu codziennym, jak np. przysiady, czy podnoszenie z podłogi ciężkich przedmiotów. Taki trening pozwala przede wszystkim:
  • usprawnić ciało i przygotować je do pokonywania wyzwań dnia codziennego
  • wyszczuplić ciało (opiera się bowiem na holistycznej pracy wszystkich grup mięśniowych)
  • poprawić koordynację i prawidłową postawę ciała
  • usprawnić pracę mózgu (na skutek współpracy układu nerwowego i mięśniowego)
  • podnieść kondycję
Zalet jest nieskończenie wiele. To tylko kilka z nich. Trening funkcjonalny zakłada, iż podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń wykorzystujemy w danym momencie wszystkie duże grupy mięśniowe, dzięki czemu zajęcia przynoszą nam same korzyści. Tkankę tłuszczową spalamy wtedy z obrębu całego ciała, odchodzimy od tzw. ćwiczeń izolowanych, często błędnie wykonywanych np. na siłowni (gdy pracujemy przez większą część czasu, trenując TYLKO brzuch, plecy lub bicepsy i wierząc, że w czymś nam to pomoże - postulat do fanów siłowni: nie piszę tu o treningach obwodowych - wzmacniających ciało czy redukcyjnych...tylko zaznaczam jakie są najczęstsze błędy wykonywane przez ludzi, którzy się niestety na tym nie znają). Trening funkcjonalny prowadzi także do lepszej współpracy pomiędzy układem nerwowym a mięśniowym. Wytwarzane są nowe połączenia synaptyczne pomiędzy komórkami, dzięki czemu stajemy się również inteligentniejsi, rośniemy w siłę mentalną. Dzięki takiej współpracy obydwu układów poprawiamy także naszą koordynację i równowagę. Teraz kilka przykładów ćwiczeń funkcjonalnych: będą to przede wszystkim squaty, wykonywane w fitnessie; ćwiczenia w pozycji półwysokiej, w klęku podpartym na mięśnie pośladkowe, gdy np. przyciągamy lewą rękę do prawej nogi; ćwiczenia z martwym ciągiem; choreografia taneczna (dochodzi wtedy do wspaniałej korelacji obydwu półkul mózgowych oraz układu mięśniowego, musimy dokładnie przeanalizować, zapamiętać  i powtórzyć często skomplikowane i asymetryczne sekwencje ruchów - najlepsze ćwiczenie funkcjonalne, które znam!). 

Trening funkcjonalny doskonale wpłynie na Wasze samopoczucie, pomoże lepiej, szybciej i sprawniej podejmować życiowe decyzje oraz wypełniać obowiązki. Dodatkowo zyskujecie pewność, że ćwiczenia są bezpieczne dla organizmu i pomagają w błyskawicznym czasie zredukować zbędną tkankę tłuszczową. Tego wszystkiego Wam życzę i pozdrawiam serdecznie!

S

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekkie przekąski na uczelnię/ do pracy...

Tournee po krainie bajkowych widoków

Jak się spakować na dłuższy wyjazd - praktyczne wskazówki